Fredrik August Lidströmer

916480

FREDRIK AUGUST LIDSTRÖMER (1787-1856): Ritning för Arsenalen, f d Vauxhallen, i Kungsträdgården, akvarellerad och laverad pennteckning, 35,5 x 54 cm

PROVENIENS: Familjen Lidströmer

Vauxhallen låg i Orangeriet, som hade uppförts 1762 för kungens citrusträd i Kungsträdgårdens norra ända. Parken Kungsträdgården var på den tiden endast öppet för hovet och adeln, men öppnades året därpå för borgerskapet: allmänheten släpptes in 1797. 1772 öppnades Vauxhallen i byggnaden. Vauxhall var en nöjeslokal för konserter och offentliga baler mot inträde: det var en typ av nöjeslokal som då hade blivit modern i många europeiska storstäder och uppfördes som motsvarighet till Palais Royal i Paris och Vauxhall Gardens i London.

Vauxhall invigdes med en konsert dirigerad av hovkapellmästaren Francesco Antonio Uttini den 14 juni 1772. Ett av dess mest berömda tillställningar var en illumination arrangerad av Stockholms borgerskap den 21 augusti 1791, som hölls för att fira Gustav III:s återkomst från sin vistelse i Aachen. En maskerad hölls då i byggnaden och parken, som öppnades för cirka 6000 deltagare, från klockan nio på kvällen till klockan fem på morgonen, och trädgårdens parterrer, gångar, alléer och boskéer upplystes av 6000 oljelampor och maschaller.

Vauxhall stängdes 1801, när rikets Trofésamling överfördes hit sedan Arsenalen i Kungsträdgårdens motsatta ända blivit teater. 1823 öppnades en brunnsanläggning i byggnaden under uppsikt av Jacob Berzelius. Karl XIV Johan lät förstöra planteringarna för att skapa en exercisplan. Byggnaden revs 1852.

Lidströmer, som tillhörde adliga ätten Lidströmer, var son till byggmästaren Jonas Lidströmer. I slutet av 1700-talet kom han till Stockholm med erfarenhet från bygget av Göta kanal där han arbetade under Baltzar von Platen. I Stockholm började han att hjälpa sin far med bygget av Obelisken på Slottsbacken. Därefter fortsatte han med projekteringen av stadens kajer, bland dem Strömparterren. Efter en snabb karriär befann han sig i officerskretsar kring kung Karl XIV Johan och blev dennes förste arkitekt. Han ritade postamentet och stenarbetena för Karl XIII:s staty i Kungsträdgården och var stadsarkitekt mellan 1818 och 1824.

Bland hans arbeten märks ritningarna för Drottningens paviljong och Vaktstugan vid Rosendals slott. Drottningens paviljong var till en början uppförd i en våning. Han tog även fram ritningar för ett nytt monumentalt slott på Rosendal vars huvudbyggnad hade brunnit ner 1819. Ungefär samtidigt anlitade kungen Lidströmers barndomsvän, arkitekt Fredrik Blom. Därefter var båda under två år sysselsatta med samma uppgift, ett nytt slott på Rosendal. När kungen godkände Bloms slottsförslag anhöll Lidströmer om entledigande.

Till senare verk hör Visby lasarett och Länsfängelset i Nyköping samt anläggandet av Nybrokajen. Mycket av hans arbeten finns även bevarade som akvareller och originalteckningar i flera arkiv. Som konstnär arbetade han med teckningar, akvareller och gouache.

Smärre fläckar, högra sidan med veck

Konst, Teckningar, Selected

Fredrik August Lidströmer

Budhistorik (4 bud)

7199630
7197489
7192926
7190470

Slutpris SEK:
210 EUR, 260 USD
Utropspris SEK:
8 000

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 344 kr.