Vas Kina 1800-tal

914010

VAS, porslin, Kina, 1800-tal, balusterformad, celadonglasyr, dekor av lotusslingor och attribut i emaljfärger, järnoxid samt sepia, Qianlongs sigillmärke, höjd ca 30 cm

PROVENIENS: Enligt uppgift inköpt i Genève 21 november 1964

Mynningen med glasyrnagg, smärre dekorskada

Orientaliskt, Porslin

Kundcenter

Vas Kina 1800-tal

Budhistorik (22 bud)
7174225
20 000
7174224
16 000
7174222
15 000
7174124
11 000
7171284
10 500

Slutpris SEK:
20 000
2 100 EUR, 2 600 USD
Utropspris SEK:
30 000