Philip von Schantz akvarell

912421

PHILIP VON SCHANTZ (1928-1998): Röda vinbär, akvarell, signerad och daterad
-81, bildmått 46 x 61 cm

Proveniens: Den Lundgrenska konstsamlingen, inköpt direkt av konstnären.

Philip von Schantz var allt sedan sin debut i början av 1950-talet ständigt uppmärksammad som målare och grafiker. Mest älskad blev han för sina bilder av bär i stora högar, frukter och potatis i lådor och i hinkar. Frukter och rotsaker som han med ömsint och magisk detaljskärpa gav surrealistisk karaktär. Objekten hade han oftast odlat själv eller hittat i naturen. Hans bilder var ofta mångtydiga och karakteristiskt för hans sätt att arbeta var utnyttjandet av en variant av enpunktsperspektivet, där perspektivlinjerna löper parallellt och bilden breder ut sig över ytan.

I början av sjuttiotalet gör Philip von Schantz sina första markeringar i den nyrealism som vid den här tiden gör entré i den svenska konsten. Hans avbildningar av verkligheten är exakta intill "ögats förvillelse", men den har alltid ett inslag av mystik eller ifrågasättande. Han sökte de gäckande markerna mellan konstverk och verklighet i den nya realismens följd. Metoder och färgtoner inspirerades av äldre tiders bildtradition och trompe l'oil-måleri.

Vid övergången mellan sjuttio- och åttiotalet blir trompe l'oeil-bilderna efter hand mer och mer frigjorda från de strikta och centrerade uppställningarna och de mörka bakgrunder som tidigare utmärkt dem. Bakgrunderna får ofta en ton som antingen tar upp grönsakernas eller kärlens färg. De marginella förnyelserna förändrar dock inte helhetsbilden från sjuttiotalet av Philip von Schantz - den gröna vågens stillebenmålare.
Skador: Framstår i gott skick, ej examinerad ur ram.

Fint skick, ej examinerad ur ram.

Konst, Modernt måleri, Selected

Geijersgatan 14, Göteborg

Philip von Schantz akvarell

Budhistorik (18 bud)
7183325
74 000
7183307
72 000
7183007
70 000
7179875
68 000
7178113
66 000

Slutpris SEK:
74 000
7 770 EUR, 9 620 USD
Utropspris SEK:
80 000

Föremålet finns i Göteborg. För information om transport kontakta info@transportbyran.se.