Takplafond 1920/30-tal

912264

TAKPLAFOND, 1920/30-tal, stomme i mässing, kupa i frostat bärnstenfärgat glas, behängd med glasstavar, höjd ca 48, diameter 80 cm

PROVENIENS: Fenixpalatset, Stockholm:
HISTORIK: Fenixpalatset var en restaurang och ett nöjesetablissemang i Stockholm, beläget på Adolf Fredriks kyrkogata 10, vilket under första halvan av 1900-talet hade en ledande ställning i stadens musik-, dans- och nöjesliv.

Färgrester, saknar delvis glasstavar samt ändknopp, diverse lösa glasstavar medföljer

Belysning, Taklampor

Rum 3

Takplafond 1920/30-tal

Budhistorik (3 bud)

7142227
7142224
7135156

Slutpris SEK:
38 EUR, 45 USD
Utropspris SEK:
6 000