Royal Copenhagen kaffeservis

911568

ROYAL COPENHAGEN, "Blå Blomst", kaffeservis, 46 delar, porslin, bestående av: 12 kaffekoppar med fat, nr 1549 (13 cm diameter), 12 assietter, nr1626 (15 cm diameter), 2 ljusstakar, nr 1711, (höjd 11 cm), 2 skålar, nr 8541, 1 gräddkanna nr 1538, 1 crèmekopp, nr 154258, 2 behållare, nr 1801, 2 sockerskålar varav en med lock, nr 1680 och nr 1678, 4 mindre fat, nr 2422, 1674 och 2, 1 kakfat, nr 2422, (diameter 29 cm), 7 ovala småfat, nr 1802.

Enstaka delar I sort, övrigt II sort.

Visst slitage, 2 kaffekoppar med enstaka hårsprickor, förekomst av enstaka nagg på 2 fat, 1 assiett och 2 småfat.

Keramik/Porslin

Drottninggatan 36, Malmö

Royal Copenhagen kaffeservis

Budhistorik (10 bud)
7143153
1 700
7138173
1 600
7138117
7138117
1 400
7134323
1 300

Slutpris SEK:
1 700
163 EUR, 191 USD
Utropspris SEK:

Föremålet finns i Malmö. Transportpris från 458 kr.