Konsolbord, 1800-talets första hälft

910307

KONSOLBORD, sengustavianskt, 1800-talets första hälft, träskuren dekor och pastellage, förgylld med polerat guld och slagmetall samt bemålat, sarger med pärlstav, palmetter, benanfanger med fleuronger, avsmalnande kannelerade ben, fotkryss med urna, skiva i kalksten med kälning, höjd 83, 69,5 x 40,5 cm

PROVENIENS: Stopalo

Lagingar, ställvisa dekorskador

Möbler, Soffbord, sidobord, Lilla Kvalitén

Rum 7

Budhistorik (27 bud)
7160069
12 000
7160068
11 500
7160067
11 000
7160066
10 500
7160065
10 000

Slutpris SEK:
12 000
1 150 EUR, 1 350 USD
Utropspris SEK:
15 000

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 774 kr.