Skrivbord, 1800-talets första hälft

909565

SKRIVBORD med UPPSATS, sengustavianskt, fristående, fanerat med mahogny, lister och beslag av delvis förgylld mässing, uppsats med jalusi, inredning med lådor och fack, skinnklädd skiva med präglat snitt, ena långsidan med tre lådor varav mitten med lönnlåda, avsmalnande ben med fothylsor, nycklar medföljer, höjd 114, 145 x 93 cm

Slitage, ställvisa skador, uppsatsens bakstycke kompletterat

Möbler, Kontorsmöbler, Lilla Kvalitén

Rum 14

Budhistorik (6 bud)
7156051
7 200
7153173
950
7141342
900
7140571
7138111

Slutpris SEK:
7 200
690 EUR, 810 USD
Utropspris SEK:
15 000

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 774 kr.