Muslingestolen

909389

ARNOLD MADSEN, tillskriven, "Clam Chair" / "Muslinge", Vik & Blindheim, Norge, modellen formgiven 1953, ben och armlän av lackad björk/masurbjörk, stoppad fåtölj med knapphäftad tygklädsel, sitthöjd 35/32 cm

Slitage, märken, repor

Möbler, Fåtöljer, Design, Selected

Rum 1

Muslingestolen

Budhistorik (39 bud)
7154525
80 000
7152419
78 000
7154524
78 000
7152419
72 000
7152413
70 000

Slutpris SEK:
80 000
7 664 EUR, 9 000 USD
Utropspris SEK:
25 000

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 458 kr.