Ann-Mari Åfeldt olja

906147

ANN-MARI ÅFELDT (1924-2019): "På utflykt", signerad AM Åfeldt, olja på duk, ca 53x48 cm;

HISTORIK:

Ann-Mari Åfeldt - Arholmabilder

Bildkonstnären Ann-Mari Åfeldt studerade konst vid Gerleborgsskolan i Stockholm, senare grafik och litografi. Hon arbetade som konstnär på Arholma och har illustrerat flera av Nils-Åke Hasselmarks böcker som tex "Vindarna kring Arholma".

Ann-Mari Åfeldt har ställt ut på ett 20-tal galleri-och samlingsutställningar och då framförallt i Stockholm och Arholma.
Separatutställningar i urval: Galleri 44, Gallerie Origo, Leo Berlings Musikgård, Ekebyhovs Slottsgalleri.
Samlingsutställningar: Liljevalchs vårsalong 1977 och 1994, Roslagsmusset Norrtälje, Galleri H, Konstnärshuset Stockholm, Lidingö stadshus, Medborgarhuset Stockholm.

Representerad: Statens Konstråd, Stockholms läns landsting, Stockholms kommun, Skaraborgs läns landsting, Industriförbundet, Svenska kommunförbundet.

Fack 52

Ann-Mari Åfeldt olja

Budhistorik (20 bud)
7098067
7098065
1 400
7098061
1 300
7098060
7098058

Slutpris SEK:
158 EUR, 195 USD
Utropspris SEK:

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 344 kr.