Spegel, 1700-talets andra kvartal

901311

TOILETTESPEGEL, högklassigt stockholmsarbete i rokoko, dekor i papier maché, förgylld med polerat guld och slagmetall, ymnig dekor av fleuronger, rocailler, snäckor och voluter, kartusch med fågel sittande på gren, ramen med graverade och pikerade ytor, silverfolierat glas, märkt på baksidan Renover. 1894, E-Lundell (Ernst Johan Wilhelm Lundell 1847-1911, rammakare- och förgyllare på Kungsängsgatan 27 i Uppsala), 45 x 32,5 cm

LITTERATUR: Stockholms Auktionsverk, Klassiska, hösten 2011, nr 2545, jämför mycket snarlik spegel med troféknippe i kartusch

Toilettespegeln har ett uppenbart släktskap med en mycket snarlik spegel som såldes på Stockholms Auktionsverks Klassiska hösten 2011. En skillnad mellan de bägge speglarna är kartuschen som har olika motiv; troféknippe respektive en fågel sittande på gren.

Senare bakstycke, ursprungligen med kvicksilverfolierat glas

Speglar, Lilla Kvalitén

Nybrogatan 32, Stockholm

Budhistorik (5 bud)
7074186
7067753
3 800
7057848
3 600
7056085
7054002
500

Slutpris SEK:
420 EUR, 520 USD
Utropspris SEK:
10 000

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 300 kr.