BIRGER BERNDTSON (1890-1940): Naket II

899532

BIRGER BERNDTSON (1890-1940): Naket II, stämpelsignerad B Berndtson, blyerts på papper, 41x20 cm.

Birger Berndtson föddes i Trollhättan och studerade konst på Valands målarskola i Göteborg, där han bl.a. hade Tor Bjurström som lärare. Berndtson umgicks mycket med flera andra konstnärer som sedan har kommit att benämnas som Göteborgskolorister. I början av 1930-talet reste Berndtson till Italien där han målade mycket i Florens. Därefter flyttade han till Stockholm, där han levde fram till sin död 1940, endast 50 år gammal. Berndtson målade gärna miljöer med människor och landskap. Hann fann med fördel sina motiv på Västkusten, i Norrland och Italien.

Ej examinerad ur ram

Konst, Teckningar, Lilla Kvalitén

Nybrogatan 32, Stockholm

Budhistorik (15 bud)
7080219
7079545
7077798
7077798
900
7079440
850

Slutpris SEK:
126 EUR, 156 USD
Utropspris SEK:

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 344 kr.