ELVINE OSTERMAN: Martin Luther King

899462

ELVINE OSTERMAN (1908-1997): Martin Luther King, 1968, signerad i trycket, senare numrerad 152/300, litografi, dagmått 31x22 cm.

Elvine Osterman föddes i Vänersborg 1908. Efter den vanliga skolgången började hon på Slöjdföreningens skola i Göteborg för vidare studier på Valands målarskola med bl.a. Tor Bjurström som lärare. Där träffade hon Inge Schiöler och Åke Göransson, och umgicks mycket med Ivan Ivarson och Ragnar Sandberg.

Osterman hade sin första separatutställning i Köpenhamn 1935, vilken följdes upp av många utställningar under de kommande åren. Konstkritiker var eniga om att Osterman var en mycket god representant för den Bjurströmska epoken vid Valand och ingick i den lösa gruppering som kom att benämnas Göteborgskoloristerna, vilket syns tydligt i hennes färgpåverkan.

Osterman fick ett antal stipendier genom åren och bodde stundtals i Grekland och Italien. Hon är också känd för sina teckningar av Martin Luther King som idag finns i Cirett Kings konstsamling i USA. Osterman finns representerad på bl.a. Göteborgs, Helsingborgs och Landskronas museum.

Ej examinerad ur ram.

Konst, Grafik, Lilla Kvalitén

Nybrogatan 32, Stockholm

Budhistorik (7 bud)
7064701
650
7069800
600
7064701
550
7069798
500
7064701
450

Slutpris SEK:
650
68 EUR, 85 USD
Utropspris SEK:

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 344 kr.