Miniatyrmålning, Forsby herrgård

891870

MINIATYRMÅLNING, 1700-tal, föreställande hovrättsrådet Rudman Bergenstråhle (1724-1813), gouache på pergament, 2,9 x 2,4 cm

PROVENIENS: Enligt nedteckning given som gåva 1875 från Ulrika Talena Boij, dotter till Ulrika Albertina Bergenstråhle gift med Adolf Fredrik Boij, till kapten Knut Bergenstråhle gift med Agnes Ottiliana Lybecker
deras son överste Wilhelm Bergenstråhle gift med Ebba af Petersens
deras dotter fröken Karin Bergenstråhle, Forsby herrgård, Västra Eds socken, Kalmar län

Omonterad

Konst, Äldre måleri, Lilla Kvalitén

Nybrogatan 32, Stockholm

Budhistorik (14 bud)
7065649
7080153
1 900
7065649
1 800
7080147
1 700
7065649

Slutpris SEK:
210 EUR, 260 USD
Utropspris SEK:

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 200 kr.