Wilhelm Kåge, skål, Argenta, Gustavsberg

890664

WILHELM KÅGE, skål, Gustavsberg 1935, flintgods, silvermålad dekor av ränder med zickzack-mönster mot grön melerad fond, kanten något vågig, signerad GUSTAVSBERG KÅGE 996 E, höjd 7, diameter 14 cm

HISTORIK:

Argenta-serien presenterades 1930-31 så denna skål är ett tidigt exemplar.

Svag krackelyr

Keramik/Porslin, Design, Lilla Kvalitén

Nybrogatan 32, Stockholm

Budhistorik (17 bud)
7080196
2 600
7078860
2 400
7078764
7073966
7078730
1 900

Slutpris SEK:
2 600
273 EUR, 338 USD
Utropspris SEK:

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 200 kr.