Sekretär, rokoko, C.M. Herlin

888474

CARL MAGNUS HERLIN (ämbetsmästare i Stockholm 1767-1809) tillskriven, sekretär, stockholmsarbete i rokoko, fanerad med jakaranda och valnöt, beslag i mässing med dekor i form av växtornamentik och rocailler, svängd form, parkettläggning med friser och fält, låd- och fackninredning bakom klaff, fronten med en låda, nyckel medföljer, höjd 103,5, 67 x 47 cm

Ställvisa fanérskador, utdrag för klaff skärvar, nyckel finns

Möbler, Skåp, byråer, Lilla Kvalitén

Nybrogatan 32, Stockholm

Sekretär, rokoko, C.M. Herlin

Budhistorik (22 bud)
7078183
9 600
7078182
9 400
7078181
9 200
7078179
9 000
7074088
8 800

Slutpris SEK:
9 600
1 008 EUR, 1 248 USD
Utropspris SEK:
12 000

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 774 kr.