Per Malmén, Stilleben med palmer, syrener

886681

PER MALMÉN (1852-1926): Stilleben med palmer, syrener och rosor på stenmur, signerad och daterad, P. Malmén 85, olja på duk, 122x79 cm

Per Malmén, föddes i Skåne. Han studerade konst i Paris och München och vidareutbildade sig till yrkesmålare. Han var anställd som lärare i målning vid Tekniska skolan i Stockholm. Han medverkade i konstutställningar med Norrlands konstförening i Gävle och på Konstakademiens utställning 1885. Hans konst består av landskap men hans specialitet var blomsterstilleben.

smärre färgbortfall, retuscher, krackelyrer

Konst, Äldre måleri, Lilla Kvalitén

Nybrogatan 32, Stockholm

Budhistorik (43 bud)
7080183
40 000
7080214
40 000
7080183
39 000
7080197
38 000
7080183
36 000

Slutpris SEK:
40 000
3 832 EUR, 4 500 USD
Utropspris SEK:
8 000

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 774 kr.