BIRGER BERNDTSON: Naket 2

859946

BIRGER BERNDTSON (1890-1940): Naket 2, stämpelsignerad B Berndtson, blyerts på papper, 29x21 cm.

Birger Berndtson föddes i Trollhättan och studerade konst på Valands målarskola i Göteborg, där han bl.a. hade Tor Bjurström som lärare. Berndtson umgicks mycket med flera andra konstnärer som sedan har kommit att benämnas som Göteborgskolorister. I början av 1930-talet reste Berndtson till Italien där han målade mycket i Florens. Därefter flyttade han till Stockholm, där han levde fram till sin död 1940, endast 50 år gammal. Berndtson målade gärna miljöer med människor och landskap. Hann fann med fördel sina motiv på Västkusten, i Norrland och Italien.

pappersveck

Konst, Teckningar, Lilla Kvalitén

Nybrogatan 32, Stockholm

BIRGER BERNDTSON: Naket 2

Budhistorik (1 bud)

7072567
2021-04-17 17:45:15

2021-04-18 kl 16:16
Slutpris SEK:
29 EUR, 34 USD
Utropspris SEK:

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 458 kr.