Luta Alfred Brock 1937 tillhört Olle Nygren

883136

LUTA, Alfred Brock, 1937, Stockholm etikettmärkt "Alfred Brock Kunglig hovinstrumentmakare", serienr 870, 12 strängar, längd ca 105 cm, medföljer originalfodral samt ca 50 strängar

PROVENIENS:
Har tidigare tillhört vissångaren och lutspelaren Olle Nygren, därefter i arv till nuvarande ägare

Torrsprickor vid fanér kring kropp, bruksslitage

Ändringar/tillägg
Medföljer ca 50 strängar

Instrument

Hylla 5

Budhistorik (11 bud)
6889181
3 400
6883260
3 200
6885996
6883260
2 800
6885986
2 600

Slutpris SEK:
3 400
326 EUR, 383 USD
Utropspris SEK:

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 458 kr.