Ljuskrona i gustaviansk stil av hagamodell

882846

LJUSKRONA, gustaviansk stil, hagamodell, omkring 1900-talets mitt, 6 ljusarmar, stomme av mässing, rikligt behängd med olikslipade prismor, genombruten kronring med 9 ljuspunkter, centralt med fasettslipad spira, botten med blåtonat glas, diameter ca 59, höjd ca 95 cm

Bruksslitage, enstaka prismer kan saknas, ej funktionstestad, SAV garanterar ej funktionen

Belysning, Ljuskronor

Rum 15

Budhistorik (12 bud)
6895417
2 600
6895416
6895311
6895310
1 900
6894447
1 800

Slutpris SEK:
2 600
249 EUR, 293 USD
Utropspris SEK:

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 458 kr.