Bert-Håge Häverö, olja på duk

879444

BERT-HÅGE HÄVERÖ (1932-2014), "Söndagsutflykt till ett skär på Fogdö - Roslagssommaren, signerad och daterad 1976, ", olja på duk 61 x 50 cm

PROVENIENS: Inköpt av nuvarande ägare på galleri i Stockholm 1976.

Enligt lös lapp som medföljer föreställer motivet följande personer:

"Helmer spelar dragspel, damen med blårandiga förklädet heter Sigrid, gubben Ekström sitter på stenen, gubbe med käpp är Skräddar-August, hon med huckle heter Elin, alla från Häverödal".

Helmer hette Hellman i efternamn.

Konst, Modernt måleri, Lilla Kvalitén

Nybrogatan 32, Stockholm

Bert-Håge Häverö, olja på duk

Budhistorik (17 bud)
6879298
32 000
6879274
30 000
6877491
25 000
6877488
24 000
6877482
23 000

Slutpris SEK:
32 000
3 066 EUR, 3 600 USD
Utropspris SEK:
40 000

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 344 kr.