Märta Måås Fjetterström halvflossa

878221

MÄRTA MÅÅS FJETTERSTRÖM (1873-1941): "Rutig blå halvflossa", komponerad 1938, vävd efter 1941, signerad AB MMF, ca 365x219 cm

Fläckar, slitage, mindre skada
Senare avkortad och ihopsydd

Mattor/Textilier, Design, Selected

Garnisonsgatan 16, Helsingborg

Budhistorik (58 bud)
6844039
70 000
6844044
68 000
6844039
66 000
6844038
64 000
6844030
62 000

Slutpris SEK:
70 000
6 706 EUR, 7 875 USD
Utropspris SEK:
10 000

Föremålet finns i Helsingborg. Transportpris från 406 kr.