Bernhard Bloch, ett par vaser, jugend

Föregående | Översikt | Nästa

873510

BERNHARD BLOCH, vaser, ett par, jugend/ art noveau, Österrike, omkring 1900, glaserade i grönt och aprikos, dekor i relief med kvinnoansikten och blommor samt blad, stämpelmärkta och signerade BB 3746, höjd 31 cm

HISTORIK: Företaget grundades 1869 och var specialicerat på tillverkning av lergods och fajans.

Dessa vaser inköptes av nuvarande ägares far på resa i Tyskland omkring 1952.

Krackelyr

Keramik/Porslin, Design, Lilla Kvalitén

Nybrogatan 32, Stockholm

873510 - Bernhard Bloch, ett par vaser, jugend
Din e-postadress

Fråga
Skicka

Budhistorik (6 bud)
6857001
2 800
6856284
2 600
6854542
6854451
6851442

2 dagar kvar
Avslutas 2021-02-28
10:20   (11:20 )
AKTUELLT BUD SEK:
2 800
268 EUR, 315 USD
Utropspris SEK:
5 000

Lämna maxbud:

SEK

Logga in / Bli kund

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 344 kr.