Märta Måås Fjetterström, rölakanmatta

872717

MÄRTA MÅÅS FJETTERSTRÖM, "Bruna Heden", matta, rölakan, dekor i rödbruna och bruna nyanser, signerad AB MMF, 251 x 150 cm

LITTERATUR
Jämför Märta Måås-Fjetterström och verkstaden i Båstad, Stockholm 1951, plansch sid 6; Liljevalchs konsthalls katalog: Märta Måås-Fjetterström, Märta flyger igen, 90 år med Märta Måås-Fjetterström, Värnamo 2009, färgplansch sid 66-69.

Fransar saknas, renoverad, slitage

Mattor/Textilier, Design, Lilla Kvalitén

Nybrogatan 32, Stockholm

Budhistorik (24 bud)
6874772
30 000
6874795
29 000
6874772
28 000
6874766
27 000
6874378
25 000

Slutpris SEK:
30 000
2 874 EUR, 3 375 USD
Utropspris SEK:
35 000

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 458 kr.