Byrå, 1700-talets andra hälft

872337

BYRÅ, gustavianskt stockholmsarbete, översta lådan med exportstämpeln tre kronor och E X P, fanerad med färgad björk, jakaranda, lönn och rosenträ, förgyllda beslag, intarsia med graverad dekor och karnaubavax, fronten med friser och fält, ströblomster, snedställda hörn, sidorna med blomsterkvistar, fyllningar mellan lådorna, skiva av bleu turquin, nyckel medföljer, höjd 85, 118 x 56 cm

Byrån är försedd med den av Kommerskollegium påbjudna exportstämpeln, som infördes 1766, vilken skulle slås på alla nya möbler som var avsedda för export. Exportregleringen omfattade de svenska besittningarna runt Östersjön, vilket även inkluderade Stralsund, som var säte för den svenske guvernören i Pommern under perioden 1720-1815.

Renoverad och kompletterad, hörnstolpar med spår av beslag, skiva med ställvisa nagg

Möbler, Skåp, byråer, Lilla Kvalitén

Nybrogatan 32, Stockholm

Byrå, 1700-talets andra hälft

Budhistorik (19 bud)
6872702
27 000
6870599
26 000
6870596
25 000
6870591
24 000
6870089
23 000

Slutpris SEK:
27 000
2 587 EUR, 3 038 USD
Utropspris SEK:
35 000

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 774 kr.