Stolar, gustavianska

870281

STOLSUPPSÄTTNING, 10 stycken, gustavianska stockholmsarbeten och lindome, en signerad ES (Ephraim Ståhl, stolmakare i Stockholm 1794-1820/21, kunglig hovstolmakare 1800-1809) samt fyra signerade AAS (Anders Andersson, stolmakare och snickare i Strekered/Lindome, 1767-1829), träskuren dekor, trapetsformad rygg, sarger med bladsnitt, svängd frontsarg, hörnfleuronger, överkragade delvis kannelerade ben, bemålade i pärlgrått, sitthöjd 43 cm

Lagningar, ställvis kompletterade fotavslut, med individuella variationer

Möbler, Stolar, Lilla Kvalitén

Nybrogatan 32, Stockholm

Stolar, gustavianska

Budhistorik (5 bud)
6870539
34 000
6859700
33 000
6854741
32 000
6852662
31 000
6850135

Slutpris SEK:
34 000
3 257 EUR, 3 825 USD
Utropspris SEK:
50 000