Eames, "Lounge chair with Ottoman"

869351

CHARLES & RAY EAMES, "Lounge chair with Ottoman", fåtölj och fotpall, Herman Miller, formgiven 1956, rosenträplywood, stoppad sits klädd med svart skinn, höjd 74, pallens höjd 40 cm

PROVENIENS: Stockholms Auktionsverk, Moderna, våren 2009, nr 181

Bruksslitage, spricka vid ett fäste i sitsen samt förstärkt under

Möbler, Fåtöljer, Lilla Kvalitén

Nybrogatan 32, Stockholm

Eames,

Budhistorik (23 bud)
6876901
42 000
6876879
40 000
6876859
39 000
6876853
38 000
6876841
37 000

Slutpris SEK:
42 000
4 024 EUR, 4 725 USD
Utropspris SEK:
30 000

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 774 kr.