Speglar, 1700-talets andra hälft

866510

SPEGLAR, två snarlika, stockholmsarbeten i rokoko, dekor i papier maché, förgyllda med polerat guld och slagmetall, uppsvängt krön bevingat krön med pärla i strålglans, dekor av akantus, rocailler och voluter, pikerad botten, ramen med graverad dekor, nedre sargen med rocailler och blomsterkvistar, kvicksilver- och silverfolierade glas, 141 x 54 cm; lagningar, mindre dekorkompletteringar och nagg, förgyllning med bättringar

Lagningar, mindre dekorkompletteringar och nagg, förgyllning med bättringar

Speglar, Lilla Kvalitén

Nybrogatan 32, Stockholm

Budhistorik (8 bud)
6874067
36 000
6873702
31 000
6873698
25 000
6862002
15 000
6861468
10 500

Slutpris SEK:
36 000
3 449 EUR, 4 050 USD
Utropspris SEK:
45 000

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 774 kr.