Betty Gravesen oljemålning

866201

BETTY GRAVESEN (Danmark 1873-1959): Stilleben med blomma, signerad Betty Gravesen, daterad 1925, olja på duk, 43 x 37,5 cm

Den danska skulptören Betty Gravesen tyckte om att rita och fick privatlektioner efter skolan och arbetade en tid på P Ipsen änkas terrakottafabrik i Köpenhamn, sedan på Royal Porcelain Factory och kom till den konstnärliga avdelningen 1894. Hon började modellera på egen hand 1903 och 1905 blev hon student hos professor Vilhelm Bissen och fick undervisning i två år. Hon målade några blommålningar, men arbetade från 1907 mestadels med skulptur. Samma år visade hon sina verk för första gången på Charlottenborgs vårutställning där hon kom att delta flera gånger och hon var också representerad på bl a Ung konstnärsförening i Köpenhamn 1909, den nationella utställningen i Århus 1909, den baltiska utställningen i Malmö 1914, den danska skulptörföreningens utställning på Köpenhamns zoo 1917 och kvinnliga konstnärers retrospektiva utställning 1920. Betty började måla igen 1926, gjorde några längre studieresor under åren 1928-29 till Österrike, Dresden och München och återvände 1936 till skulpturerna, gjorde huvudsakligen porträttbyster bl a en bronsbyst av kompositören Fini Henriques, men skapade också ett antal statyetter i gips, bränd lera och stengods. 1955 blev Betty Gravesen hedersmedlem i Dansk Billedhuggersamfund.

Konst, Äldre måleri, Lilla Kvalitén

Nybrogatan 32, Stockholm

Betty Gravesen oljemålning

Budhistorik (3 bud)

6870234
6869401
6867679

Slutpris SEK:
96 EUR, 113 USD
Utropspris SEK:

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 458 kr.