Skrivbord, Karl Johan, av Johan Öman

856243

JOHAN ÖMAN (mästare i Stockholm 1815-1833), skrivbord, stockholmsarbete i Karl Johan, fristående, fanerat och massiv mahogny, skinnklädd skiva med guldsnitt, ena långsidan med tre lådor, nyckelbössningar i mässing, lådbottnar i eneträ, rundade kanter, avsmalnande ben med lister, fothylsor med hjultrissor, nyckel medföljer, höjd 76, 103,5 x 66 cm

LITTERATUR:
Torsten Sylvén: Mästarnas Möbler - Stockholmsarbeten 1700-1850, Stockholm 1996, sidan 380, jämför större skrivbord av Johan Öman

Smärre lagningar

Möbler, Kontorsmöbler, Lilla Kvalitén

Nybrogatan 32, Stockholm

Budhistorik (6 bud)
6865716
22 000
6860226
8 600
6856765
8 400
6855568
8 200
6850819
5 000

Slutpris SEK:
22 000
2 108 EUR, 2 475 USD
Utropspris SEK:
30 000

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 774 kr.