Konsolbord, Louis XV

856219

KONSOLBORD, Louis XV, ymnig träskuren dekor, framtagen äldre förgyllning av polerat guld och slagmetall, sarger med akantus, rocailler och voluter, blomsterfestonger, svängda volutformade ben, fotkryss med snäcka, skiva av brokig marmor, märkt med mässingsbricka C.33, höjd 82, 131 x 59 cm

PROVENIENS: Förste hovstallmästaren friherre Carl Gustaf von Platen (1855-1937) gift med Olga Wijk (1870-1962), Strandvägen 45, Stockholm

LITTERATUR: Svenska hem i ord och bild, Stockholm 1916, sidan 46, konsolbordet avbildat i von Platens bostad, nedre hallen på Strandvägen 45

Smärre dekorskador och lagningar

Möbler, Soffbord, sidobord, Lilla Kvalitén

Nybrogatan 32, Stockholm

Konsolbord, Louis XV

Budhistorik (20 bud)
6874590
64 000
6874583
62 000
6874550
60 000
6874549
58 000
6874540
56 000

Slutpris SEK:
64 000
6 131 EUR, 7 200 USD
Utropspris SEK:
40 000

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 774 kr.