Ernst Billgren & Mats Theselius stol

863783

ERNST BILLGREN & MATS THESELIUS, stol, "Tronen", Källemo, gjutjärn med skinnklädsel, sidorna med reliefdekor av olika djur mot fond av emalj, signerad och numrerad EB / MT 90/100, höjd 36 cm

LITTERATUR: Ernst Billgren: Asimutal, Stockholm 1993, jfr installationsbild sidan 42

Läder med slitage och fläckar

Konst, Skulpturer, Design

Kundcenter

Budhistorik (31 bud)
6687665
15 000
6696244
15 000
6687665
14 500
6696243
14 000
6687665
13 000

Slutpris SEK:
15 000
1 437 EUR, 1 688 USD
Utropspris SEK:
10 000

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 344 kr.