Italiensk skola oljemålning

862947

ITALIENSK SKOLA, 1700-tal, föreställande påve med mitra och kräkla, olja på duk, 63 x 56 cm.
Enligt traditionen föreställande påve Urban VIII omgiven av bin vilka kan symbolisera hans familjevapen ätten Barberini.

Krackeleringar, hål i duken

Konst, Äldre måleri

Rum 5

Italiensk skola oljemålning

Budhistorik (3 bud)

6671172
6670874
6670615

Slutpris SEK:
287 EUR, 338 USD
Utropspris SEK:

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 344 kr.