Bestick silver 17/1800-tal

862786

BESTICK, 10 dlr, silver, bestående av soppslev samt såsslev med träskaft, längd 43 resp 20, matskedar, fiolsked, otydliga stämplar, senapssked, längd 10,5 cm, strösked, 1790, vikt (exkl slevar med trähandtag) 219 g

PROVENIENS: Majoren och samlaren Carl Johansson, Härnösand
LITTERATUR: Svenska Hem i ord och bild, Juli 1924

Ingår i temaauktionen Selected antiques

Tespindel med löst handtag, såsslev med lagning, bristning

Silver, Övriga silverföremål, Tema

Monter 9

Bestick silver 17/1800-tal

Budhistorik (1 bud)

6717122
2021-01-19 21:09:21

2021-01-24 kl 12:34
Slutpris SEK:
144 EUR, 169 USD
Utropspris SEK:

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 344 kr.