Gafflar Svensk Rund 1780-87

862784

GAFFLAR, 4 st, silver, varav tre av Zethelius (1780) och en av Nyberg, 1787, Stockholm, Svensk Rund, längd ca 20,5 cm, vikt 205 g

PROVENIENS: Majoren och samlaren Carl Johansson, Härnösand
LITTERATUR: Svenska Hem i ord och bild, Juli 1924

Ingår i temaauktionen Selected antiques

Ägarmärkning, åldersrelaterat slitage

Silver, Silverbestick, Tema

Gafflar Svensk Rund 1780-87

Budhistorik (16 bud)
6734704
6719392
2 800
6715479
2 600
6719391
2 600
6715479
2 400

Slutpris SEK:
315 EUR, 390 USD
Utropspris SEK:

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 300 kr.