Spegel

862782

SPEGEL, 1800-talets andra hälft, blandstil, oval, med rikligt skuren dekor med bl akantusblad, blank och mattförgylld, höjd ca 62 cm

PROVENIENS: Majoren och samlaren Carl Johansson, Härnösand
LITTERATUR: Svenska Hem i ord och bild, Juli 1924

Ingår i temaauktionen Selected antiques

Några nagg, krederingsbortfall, slitage

Speglar, Tema

Rum 5

Spegel

Budhistorik (19 bud)
6731540
3 400
6731536
3 200
6731536
6731220
2 800
6728297
2 600

Slutpris SEK:
3 400
326 EUR, 383 USD
Utropspris SEK:

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 344 kr.