Armring

862781

ARMRING, BROSCH, 1800-talets slut, motiv med hjort, originaletui medföljer, armringens inre diameter ca 5,5 cm

PROVENIENS: Majoren och samlaren Carl Johansson, Härnösand
LITTERATUR: Svenska Hem i ord och bild, Juli 1924

Ingår i temaauktionen Selected antiques

Ett horn av på hjorten på armringen, slitage på etuiet

Guld/Smycken, Armband, Tema

Monter 19

Armring

Budhistorik (4 bud)

6730142
750
6724353
650
6717709
600
6713765
550

Slutpris SEK:
750
72 EUR, 84 USD
Utropspris SEK:

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 300 kr.