Oidentifierad konstnär

862779

OIDENTIFIERAD KONSTNÄR (1700-tal): Porträtt av dam, olja på senare dubblerad duk, ca 54x41 cm

PROVENIENS: Majoren och samlaren Carl Johansson, Härnösand
LITTERATUR: Svenska Hem i ord och bild, Juli 1924

Ingår i temaauktionen Selected antiques

Lagningar och retuscher, krackelyr, skrapmärke i kanten

Konst, Äldre måleri, Tema

Rum 5

Oidentifierad konstnär

Budhistorik (17 bud)
6732863
10 500
6732895
10 000
6732863
9 800
6732883
9 600
6732863
9 400

Slutpris SEK:
10 500
1 006 EUR, 1 181 USD
Utropspris SEK:
12 000

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 344 kr.