Figurin

862778

FIGURIN, 1800-tal, i form av man med skottkärra, märke i botten i underglasyrblått, porslin, höjd ca 14 cm

PROVENIENS: Majoren och samlaren Carl Johansson, Härnösand
LITTERATUR: Svenska Hem i ord och bild, Juli 1924

Ingår i temaauktionen Selected antiques

Smärre slitage

Keramik/Porslin, Tema

Monter 9

Figurin

Budhistorik (41 bud)
6731903
27 000
6731906
26 000
6731903
25 000
6731905
24 000
6731903
23 000

Slutpris SEK:
27 000
2 587 EUR, 3 038 USD
Utropspris SEK:

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 300 kr.