Meissen flakong

862777

MEISSEN, flakong, 1800-tal, i form av kvinna med hund där hunderns huvud är flakongens lock, märkt med korsade klingor i blått samt stämplad i godset 2844, porslin samt detaljer i mässing, höjd ca 7 cm

PROVENIENS: Majoren och samlaren Carl Johansson, Härnösand
LITTERATUR: Svenska Hem i ord och bild, Juli 1924

Ingår i temaauktionen Selected antiques

Smärre slitage

Keramik/Porslin, Tema

Monter 9

Meissen flakong

Budhistorik (16 bud)
6732615
6733119
6732615
1 900
6733106
1 800
6732615
1 700

Slutpris SEK:
211 EUR, 248 USD
Utropspris SEK:

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 300 kr.