Pietra dura

862776

PIETRA DURA, 1800-tal, Ett par, 2 dlr, plattor i svart marmor/kalksten, iläggningar i form av blommor i bl a agat, skurna och blankförgyllda ramar, ramarnas yttre mått ca 25x20 cm

PROVENIENS: Majoren och samlaren Carl Johansson, Härnösand
LITTERATUR: Svenska Hem i ord och bild, Juli 1924

Ingår i temaauktionen Selected antiques

Ramarna med flera lagade och någon lös dekordel, slitage

Diverse, Tema

Pietra dura

Budhistorik (27 bud)
6732387
2 800
6731682
2 600
6731392
2 400
6727486
6729486

Slutpris SEK:
2 800
268 EUR, 315 USD
Utropspris SEK:

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 344 kr.