Bläckställ

862775

BLÄCKSTÄLL, 1800-tal, i form av figurgrupp, porslin, invändigt med koppar med maskaroner samt löstagbara proppar, figurgrupp med damer, hundar samt konstnär, porslin, höjd ca 17 samt 17x13 cm

PROVENIENS: Majoren och samlaren Carl Johansson, Härnösand
LITTERATUR: Svenska Hem i ord och bild, Juli 1924

Ingår i temaauktionen Selected antiques

Slitage, ställvis kraftigt på fundamentets kanter bl a

Diverse, Samlarobjekt, Tema

Bläckställ

Budhistorik (10 bud)
6734392
1 800
6734379
1 700
6734379
1 300
6734036
6734035

Slutpris SEK:
1 800
172 EUR, 203 USD
Utropspris SEK:
2 500

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 344 kr.