Karmstol gustaviansk

862721

KARMSTOL, gustaviansk, omkring sekelskiftet 1800, målad, skuren dekor i form av fjällskärningar och hörnfleuroner, överkragade kannelerade framben, sits klädd med broderad textil, sittshöjd ca 42 cm.

Proveniens: Komminister Sven Gunnar Aronius

Åldersrelaterat slitage, sprickor, senare målning samt klädsel, renoverad samt kompletterad.

Möbler, Stolar

Geijersgatan 14, Göteborg

Karmstol gustaviansk

Budhistorik (16 bud)
6684517
1 900
6684499
1 800
6684497
1 700
6684490
1 600
6684486

Slutpris SEK:
1 900
182 EUR, 214 USD
Utropspris SEK:

Föremålet finns i Göteborg. Transportpris från 458 kr.