Duk med servietter 1800-tal

862538

BORDSDUK med 12 tillhörande SERVETTER, 1800-tal, linnedamast, spegel med ränder i sk vermicellimönster, randad bård, broderat monogram (RW), ca 200x200, servetterna 68x66 cm

PROVENIENS: Monogrammet RW står för Reuterskiöld-Wachtmeister. 1893 gifter sig Arvid Reuterskiöld (Arvid Adam Nathanael Reuterskiöld, 1866-1915) med Gunilla Wachtmeister (Gunilla Fredrika Wachtmeister af Johannishus, 1872-1963).

Diverse, Mattor/Textilier

Monter 29

Duk med servietter 1800-tal

Budhistorik (13 bud)
6683381
2 600
6682396
2 400
6677107
6680926
6677107

Slutpris SEK:
2 600
249 EUR, 293 USD
Utropspris SEK:

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 344 kr.