Rosenholm silverbestick 75 dlr

862372

JACOB ÄNGMAN, "Rosenholm", bestick, 75 dlr, (totalt 83 dlr) silver, 1900-talets andra hälft, bestående av: 14 bordsgafflar. 14 bordsknivar, 6 matgafflar, 6 matknivar, 4 smörgåsgafflar, 7 smörgåsknivar, 5 dessertgafflar, 19 kaffeskedar, medföljer 8 skedar olika modeller och storlekar, total vikt exkl. knivar med stålblad ca 1533 g

Smärre slitage, vissa med gravyr

Silver

Budhistorik (8 bud)
6679982
9 200
6668789
9 000
6679981
8 800
6668789
8 600
6679980
8 400

Slutpris SEK:
9 200
881 EUR, 1 035 USD
Utropspris SEK:
10 000

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 344 kr.