5 kopparstick 15/1600-tal

861595

KOPPARSTICK, 5 st, bestående av;
Adrian Collaert (c.1560-1618), 'AËR', ca 21 x 21 cm;
Joachim von Sandrart (1606-1681), motiv med General Sulla, Crassus, Midas m fl, efter Maartens v Hemmskerch (1498-1574), arkmått ca 20 x 24 cm;
Dirk v Coornhert (1522-1590), 'Stultus Mundanus', efter Hendrick Goltzius (1575-1581), arkmått ca 21 x 26 cm, och 'Triumphus Mortis' efter Maartens v Hemmskerch (1498-1574), arkmått ca 20 x 27 cm;
Philip Galle (1537-1612), Salome dansar för Herodes, Maartens v Hemmskerch (1498-1574), arkmått ca 20 x 26 cm

Fläckar, hantersveck, små revor, någon lagning, någon nerskuren

Garnisonsgatan 16, Helsingborg

5 kopparstick 15/1600-tal

Budhistorik (24 bud)
6681445
3 600
6681453
3 400
6681445
3 200
6681451
6681445
2 800

Slutpris SEK:
3 600
378 EUR, 468 USD
Utropspris SEK:

Föremålet finns i Helsingborg. Transportpris från 300 kr.