Assietter Kina 1700-tal famille rose

861449

ASSIETTER, 1 par, porslin, Kina, Qianlong (1736-1795), kompaniporslin, dekor av monogram i kartusch med merkuriusstav (symbolen för handel) samt svenska flaggan, strödda blommor i magenta, diameter ca 14 cm

Den ena lagad, slitage

Orientaliskt, Porslin

Monter 14

Budhistorik (7 bud)
6664570
1 300
6665771
1 300
6664570
6664098
6664098

Slutpris SEK:
1 300
125 EUR, 146 USD
Utropspris SEK:

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 300 kr.