Ljuskrona Empire

861439

LJUSKRONA, 1800-talets första hälft, empire, för 12 ljus, stomme i mässing, ljusarmar i form av delfiner, behängd med olikslipade prismor, invändigt elektrifierad, höjd ca 107, diameter 85 cm

PROVENIENS: Inköpt på M. Molvidson AB, Stockholm under 1970-talet

Vissa prismor/delar senare, en lös del medföljer

Belysning, Ljuskronor

Rum 11

Ljuskrona Empire

Budhistorik (46 bud)
6685525
52 000
6685522
50 000
6685516
48 000
6685514
46 000
6685512
44 000

Slutpris SEK:
52 000
5 460 EUR, 6 760 USD
Utropspris SEK:
20 000

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 458 kr.