Fartygsventil

849096

FARTYGSVENTIL, 1900-talets första hälft, mässing, blästrad samt lackad, diameter ca 55 cm

PROVENIENS: Vandrarhemmet Den Röda Båten Mälaren

Den Röda Båten Mälaren är en gammal Götakanalångare. Byggd 1914 vid Sjötorps varv, för Ångfartygs AB Sätra. Hon har gått med styckegods, varit logementsfartyg och från 70-talet och framåt har hon fungerat som vandrarhem på Södermalm i Stockholm.

1973 tog Ludwig O. Metz (Född i Hamburg) över båten Mälaren och har sedan dess drivit och utvecklat vandrahemsverksamheten. Nu, efter 46 år, är Ludwigs livsverk sålt, och den stora samlingen av föremål, främst Nautica, från den Röda Båten Mälaren ska säljas.

Nautica/Technica

Rum 7

Fartygsventil

Budhistorik (5 bud)
6526890
1 300
6526423
6526421
6525849
6524656

Slutpris SEK:
1 300
125 EUR, 146 USD
Utropspris SEK:

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 344 kr.