Apotekarflaska 1800-tal

845740

APOTEKARFLASKA, sent 1800-tal, blå glasmassa, text längst med sidorna, "Apotekare Aug. Beckman" och "Oleum Jecons...", höjd ca 20 cm

Proveniens: Flaska hittades på 1970-80-talet i samband med en grundförstärkning av byggnad på Kornhamnstorg i Gamla stan. Apoteket Engelen / Ängeln fanns på samma adress från 1700-talet fram till 1969.

Åldersrelaterat slitage

Diverse

Monter 20

Apotekarflaska 1800-tal

Budhistorik (4 bud)

6519534
450
6510488
6504688
6498204

Slutpris SEK:
450
43 EUR, 51 USD
Utropspris SEK:

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 344 kr.