Bokväsen, 6 vol.

840494

BOKVÄSEN (6). Parti bokväsen, tryckerihistoria m. m. KLEMMING & NORDIN. Svensk boktryckeri-historia 1483-1883 med inledande öfversigt. Stockholm, P. A. Norstedt & Söners Förlag, 1883.
8:o. 261 x 170 mm. IV, 654, (1) s. 2 färgplanscher. Illustrationer i texten. Rött halvfranskt band med guld- och blindornerad rygg, 2 upphöjda bind, övre guldsnitt och medbundfet främre omslag. Enstaka lagerfläckar. Per A. Sjögrens exlibris på främre pärmens insida.

HEDBERG. Stockholms bokbindare 1460-1880. Anteckningar av Arvid Hedberg. I-II. Stockholm, 1949-60.
8:o. 280 x 185 mm. 420; 331 s. Planscher, illustrationer i texten. Rött halvfranskt band med sparsamt guldornerad rygg, upphöjda bind, övre guldsnitt och medbundna främre omslag. (Nordiska museets Handlingar 36 & 37).

KARLSON. Bokband och bokbindare i Lund. Lund, A.-B. Ph. Lindstedts Univ.-Bokhandel, 1939.
8:o. 273 x 190 mm. (2), 297 s. Planscher, illustrationer i texten. Fint brunt skinnryggsband med blindornerad rygg, upphöjda bind, klotpärmar, övre guldsnitt och medbundet främre omslag (Albert Bonniers Privatbokbinderi).

NODIER. Den bokgale. Illustrasjoner av Ebbe Sadolin. Oslo, Dreyers Forlag, 1948.
8:o. 220 x 145 mm. 94 s. 1 signerad originaletrsning. Aningen nött rött originalskinnryggsband med guldornera rygg. Bodil Börge Sornums exlibris på främre pärmens insida. Nummer 156 av 250 numrerade exemplar av denna editionsvariant.

En forskreckelig oc sand bescriffuelse/ om mange troldfolck... Köbenhavn, 1921.
8:o. 200 x 144 mm. (26) s. Fint mönstrat pappband med titeletikett av grönt skinn, övre guldsnitt och medbundet omslag (Birgit Kryger). Frithiof Sörensens exlibris på det medbundna främre omslagets insida. Tryckt i 500 numrerade exemplar, varav detta är nummer 414. (Gammal dansk folkelitteratur). Nyutgåva av ett flygblad tryckt i Köln av Laurentz Benedicht 1591. Efterord av Emil Selmar.

CHRISTIANSEN. Hundrede aar mellem böger. Illustreret af Leo Estvad. Köbenhavn, Andr. Fred. Höst & Söns Kgl. Hofboghandel, 1936.
8:o. 188 x 125 mm. 105 s. & (3) blad. Rött halvmarokängband med guldornerad rygg, övre guldsnitt och medbundet omslag. (Ej i bokhandeln. Utsänd till bokhandelns kunder till dess 100-årsjubileum, presentationsbldet medbundet).

Inalles 6 volymer.

Se text!

Böcker/Kartor, Bokväsen

Rum 1

Bokväsen, 6 vol.

Budhistorik (18 bud)
6517306
1 400
6517240
1 300
6517200
6517239
6517200

Slutpris SEK:
1 400
134 EUR, 158 USD
Utropspris SEK:

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 300 kr.